
Yngves fredagskaffe
Mens Inge Abrahamsen skriver om «Inges fredgsøl» i Askøy24, så inviterer ordfører Yngve Fosse heller til en fredagskaffe på Baker Brun.
På fredag skal ordfører Yngve Fosse sitte på Baker Brun på Kleppestø senter kl. 12-13. Hvem som helst kan komme på «Ordførerpraten» og slå av en prat, stille spørsmål eller høre hva som skjer.
Lavterskel-tilbud
- Planen er at jeg skal gjøre dette en fredag i hver måned; ikke nødvendigvis på Kleppestø senter, det kan også være andre steder på øyen, sier Fosse.
- Det er tenkt som et lavterskel-tilbud. Det er litt mer ork å booke time på rådhuset enn å ta seg en tur bortom senteret når folk vet at jeg kan treffes der.
Ordføreren lover ikke saksbehandling på stedet, men tar ellers imot alle som har saker de lurer på eller bare vil slå av en prat.
Vi må være ute og snakke med folk og diskutere ting. Det er jo de vi jobber for.
Yngve Fosse
- Du gjorde dette første gang i januar. Hvordan ble det mottatt da?
- Det gikk bedre enn fryktet, for å si det sånn. Jeg var jo usikker på om noen ville komme i det hele tatt. Det var vel tre stykker som stilte opp, men det gikk likevel fort en time. Alle hadde spesifikke saker som de ønsket å diskutere.
Valgt av folket
Fosse kan ikke love svar på alt, men sier at han gjerne kan gi tips om hvilken vei man kan ta det videre – eller kanskje følge opp en sak.
- Jeg har forstått det slik at Askøy kommunestyre har et ønske om mer åpenhet. Er dette litt i tråd med det?
- Dét blir nok mest i forhold til saksgang, men dette er litt viktig også, sier han.
- Politikerne skal ikke være noen som bare sitter på rådhuset. Vi må være ute og snakke med folk og diskutere ting. Det er jo de vi jobber for.