Leder
Slå på lyset!
Askøys innbyggere, idrettslag, politikere og ansatte har all grunn til å være sprekkeferdige av stolthet når storstuen Askøy Arena åpner. Anlegget er helt i norgestoppen og bedre enn folk flest har fått med seg. Men - kjære folk - se til å få lys i utelampen!
Se på bildet over. Kipo kultursal og Askøy videregående skole har flotte ledlys som «viser vei» til de moderne og flotte byggene. Du klarer knapt å skimte at skiltet til spektakulære Askøy Arena i nabobygget er kommet opp. For der er det bestemt at det ikke skal være ledlys.
Jeg vet ikke hvilke prosesser som ligger til grunn for avgjørelsen om å ikke ha lys i skiltet. Antakelig er det arkitekten som har tegnet det slik, men uansett er det Askøy kommune som snart overtar bygget, og da er det bare én ting å gjøre:
Få opp et nytt skilt med lys.
Askøy Arena er et signalbygg – ikke bare i størrelse og prislapp, men i innhold. Anlegget rommer både konkurransebasseng på 25 meter, og opplæringsbasseng med hev og senke-gulv. Det er to fulle håndballbaner, med oppmerking til alle idrettsgrener du kan tenke deg.
Det er 15 meter høyde i hallen, slik at man faktisk kan arrangere VM i sportsdrill, en idrettsgren Askøy har sterke røtter i. Eller europacup i volleyball, der TIF Viking fra Bergen fort kan snuse på Askøy Arena når de skal spille. Eller hva med norgescup i klatring? Askøy Arena har fasiliteter som sørger for at det vil gå fint.
For ikke å snakke om sandvolleyball og uteområdet til rekreasjon og aktivitet, samt fysakhallen. Det er bare til å glede seg. Dette blir enormt.
Askøy Arena kommer til å bli brukt fra tidlig morgen til sen kveld av barn, unge og voksne. Det er investert om lag 570 millioner kroner i et anlegg som ligger i norgestoppen blant kommunale idrettsanlegg. Da er det rimelig å forvente at også det ytre uttrykket speiler ambisjonsnivået.
Et opplyst skilt i mørket handler i så måte ikke om pynt, men om identitet, orientering og tilgjengelighet – særlig i vinterhalvåret, når store deler av aktiviteten foregår i mørke timer.
Dette forsterkes av at både kultursalen Kipo og Askøy videregående skole allerede har skilt med LED-lys. Når praksisen er etablert på andre sentrale nabobygg, fremstår det egentlig som inkonsekvent at Askøys største og mest kostbare fellesarena ikke gis samme synlighet.
LED-belysning er energieffektiv, har lave driftskostnader og lang levetid, og utgjør en marginal investering i et prosjekt av denne størrelsen – men med stor effekt. Legg tretti tusen kroner ekstra i potten, og du har lys i «utelampen» i lang tid.
For tilreisende lag, publikum og arrangører er jo tydelig skilting også en del av vertskapsrollen. Skal Askøy Arena være et anlegg øyen er stolt av, bør det også være lett å finne, lett å kjenne igjen – og synlig når det faktisk brukes mest.
Så er det jo dette med identitet og stolthet. Det minner litt om at vi - med god grunn - lar oss irritere over at perlekjeden ikke prioriteres på Askøybrua.
Nå bygger vi noe av det beste som Norge, ja antakelig hele Norden, har å by på innen idretts- svømme- og aktivitetsanlegg på Myrane.
Når kommunen først har bygget en arena Askøy med rette kan være stolt av, bør også de små, men viktige detaljene være på plass. Et opplyst skilt i mørket handler ikke om luksus, men å skape en helhet i området på Myrane, og å fullføre et anlegg som allerede holder et svært, svært høyt nivå.