LESERINNLEGG

MER PÅ KONTOEN TIL DE SOM HAR MINST: «Det er dét politikk handler om, å prioritere de som trenger det mest» skriver Marthe Hammer.

Hver tredje askøyværing får mer å rutte med

10.892 barn og unge og deres familie, unge voksne og minstepensjonister på Askøy kan se fram til mer penger på kontoen til neste år.

Publisert

Julehøytiden er her, og for mange er det ekstra vanskelig å få pengene til å strekke til. For noen er det ikke bare trangt, for noen er det dessverre helt tomt på kontoen. 

I Askøy kommune bor det 30300 mennesker, og mange av de kan glede seg over at statsbudsjettet for 2025 faktisk gjør en forskjell i folks liv og på kontoen.

På Askøy bor det 7431 barn og unge under 18 år. Med SV sine gjennomslag så øker barnetrygda med 2424 kroner i året fra neste år. Dette gjør vi fordi vi vet det fungerer, fordi det er det mest effektive tiltaket mot barnefattigdom. Det sikrer en større inntekt for familier som sliter med å få endene til å møtes, men også alle andre barnefamilier.

I Askøy kommune er det 445 minstepensjonister. Mange av de er enslige, og mange lever i fattigdom med en trang økonomi. Derfor er SV svært glad for at vi har fått gjennomslag for at minstepensjonen for enslige øker med 6000 kroner i året. Det er den største økningen for enslige minstepensjonister på 10 år og er rene penger i lommeboka.

I Askøy er det 558 husstander som får utbetalt bostøtte, for de som er på AAP og dagpengemottakere så blir ordningen bedre, noe som gjør det mulig for enda flere å sikre seg et sted å bo.

Mange vet vi utsetter å gå til tannlegen fordi de er redd for regningen. SV har starta tannhelsereformen, og 1222 unge voksne i Askøy mellom 25-28 år får nå 75 prosent rabatt på tannbehandling, på lik linje med de 1224 mellom 21-24 år som allerede har fått det. Det skal ikke være dyrere å gå til tannlegen enn å gå til legen, og SV sitt mål er at dette skal gjelde for alle aldrer!

SV har styrket barnehagene og SFO ved å bevilge over én milliard kroner til flere ansatte. Dette betyr at barna våre får møte flere trygge voksne i hverdagen, noe som bidrar til bedre oppfølging og trivsel i barnehage og på SFO. Dette kommer etter at SV har sørget for at alle får være med på leken gjennom at SFO ble gratis for alle 1.-3. klassingene.

Vi må alle ha noe å leve av, og gjennom styrking av omstillingen til grønn industri og grønne arbeidsplasser så skaper vi og sikrer jobber nå og for framtida, samtidig som vi kutter utslepp og bidrag til kampen mot klimaendringene.

Dette gjør vi uten å ødelegge havbunnen, for vi mener alle planer om gruvedrift på havbunnen bør stanses. Vi må finne balansen som både gir grønn omstilling og som sikrer naturmangfoldet og verner naturen for framtidige generasjoner.

Vi må ha ei plan for omstilling, men i ei tid der flere har problem med å få endene til å møtes, så er det likevel hva som er igjen i lommeboka som er viktigst for folk. 

Jula er her, men for 10.892 barn og unge og deres familie, unge voksne og minstepensjonister på Askøy så vet en at en kan se fram til mer penger på kontoen til neste år. Det er dét politikk handler om, å prioritere de som trenger det mest.

Powered by Labrador CMS